Návod na péči

Návod na základní péči o trávník:
Stávající trávník:

1)     Trávník hnojíme dle plánu hnojení, a to cca 1x 4-6 týdnů dle výrobce hnojiva a jeho doporučení. Pokud teploty v noci DLOUHODOBĚ neklesají pod 10 °C, tak používáme hnojiva letní/sezonní s vyšším obsahem dusíku (N). Na podzim, přes zimu a na jaře používáme hnojiva podzimní s vyšším obsahem fosforu (P). Důležité je hnojit potřebnou  dávkou dle doporučení výrobce a včas. Raději menší množství vícekrát za rok než velké množství méně krát – může dojít ke spálení trávníku. Hnojíme vždy na suchý trávník, ideálně před deštěm, abychom šetřili vodu. Pokud je období velice deštivé, frekvenci hnojení zvyšujeme.

2)     Trávník sekáme co nejčastěji to jde, sekáním se trávník zahušťuje. Pokud máme k dispozici robotickou sekačku, tak klidně denně/obden. Sekáme vždy ostrým nožem, aby trávu sekal a neškubal. Je běžné nože brousit/přebrousit 1×14 dnů. Nože na robotické sekačce měníme také po cca 14-20 sečích.

Trávník zkracujeme vždy maximálně o 1/3 jeho délky, nenecháváme jej přerůst. Pokud již přeroste zkracujeme postupně vždy max. o 1/3 jeho délky obden.

3)     Trávník zavlažujeme vždy ráno, kdy je nejmenší rozdíl teplot mezi vodou a trávníkem. Zavlažujeme raději větší dávkou 1×2 dny. Týdenní dávka pro zavlažování trávníku se v létě pohybuje od 25-40 litrů vody na 1 m2. Na trávník o výměře 100 m2 je tedy týdně potřeba 2500–4000 litrů vody týdně!!!  Trávník nezaléváme večer, na noc by měl zůstat suchý, aby se nepařil a nešířily se v něm plísně. Myslíme si, že vzhledem k aktuálním klimatickým podmínkám tj. extrémní sucho, nelze mít bez závlahy pěkný a kvalitní trávník. Je pak na zvážení také instalace AZS, který je schopen se o vše postarat za Vás. Ze zkušeností není reálné, aby člověk kvalitně „uzavlažoval „manuálně celou plochu trávníku (viz doporučená závlaha 4000 l/týden na 100 m2).

Nový trávník:

1)     Nově osetý trávník hnojíme podzimním hnojivem, abychom podpořili růst kořenové části trávníku. Hnojíme tedy ihned po osetí podzimním hnojivem a pak ještě jednou cca po 3 týdnech od osetí. Dále je možno již používat sezonní hnojivo v návaznosti na počasí a roční období.

2)     Travní semena rostou přibližně následovně (dle klimatických podmínek a odrůdy):

Jílek: 7 až 14 dnů

Kostřava: 14 až 25 dnů

Lipnice: 21 až 33 dnů

Je nezbytné, aby osivo bylo ideálně po celou dobu klíčení a růstu ve vlhku. Abychom si ulehčili práci, tak se trávní osivo po výsevu překrývá trávníkovým substrátem, který zadržuje vodu, obsahuje živiny, překrývá osivo před ptáky a chrání před sluncem.

Substrát se během klíčení semen udržuje neustále ve vlhku, to reálně znamená, že se zavlažuje několikrát denně (třeba i 6x). Stačí zpravidla spustit závlahu na 3 minuty, a to např. jednou za 3 hodiny. Závlahu je potřeba nastavit individuálně dle typu postřikové trysky a aktuálním klimatickým podmínkám, neexistuje univerzální návod.

Zavlažujeme dokud nevyrostou všechny travní druhy (viz lipnice).

3)     Nově osetý trávník sekáme poprvé, když má tráva cca 10 cm. Dáme si záležet na ostrosti nože, což je velmi důležité, aby nám nůž neškubal trávu i s kořínky.  Sekačku nastavíme na nejvyšší výšku a sekáme na maximální otáčky. Pokud nám ještě nevyrostly všechny travní druhy a stále jsou pod substrátem, tak cca 1 hodinu před sekáním namokříme celou plochu vodou tak, aby substrát „ztěžknul“ a sekačka jej nevysála do koše. Během hodiny tráva oschne, ale substrát zůstane nasátý vodou. Uděláme zkušební seč na části trávníku a přesvědčíme se, že v koši je pouze usečená tráva a ne semena se substrátem. Pokud by tomu tak bylo, tak namokříme substrát více nebo seč odložíme na později.

Pokud jsme si jisti, že již vyrostla všechna travní semena, začneme pomalu snižovat výšku trávníku na požadovanou dle doporučení výrobce osiva.

Trávník má celou řadu dalších specifik a zde jsou sepsány pouze základní části. Pokud se o Vašem trávníku chcete dozvědět více nebo potřebujete profesionální zásah využijte naše služby.

Pokud se chcete dozvědět více o specifických činnostech na trávníku, např. o vyčesávání, pH nebo boji s hrabošem, najděte si nás na YOUTUBE – kanál PROFITRAVNIK